Informacje

Audycja eRnetcast podawana jest w luźnej formie felietonów zmieszanych z pamiętnikiem audio.
Najlepiej smakuje podawana w chwilach spokoju.

Dlaczego nie Podcast? Dlatego że można te angielskie słowo zastąpić "internetową audycją".


Audycje są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Licencja Creative Commons

Czym jest Podcast?

Wikipedia podaje:

Podcasting, podcast to forma internetowej publikacji dżwiękowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS do plików dźwiękowych. Nazwa pochodzi z połączenia słów iPod – odtwarzacz muzyczny firmy Apple i broadcast (z ang. transmisja, przekaz). Podcasting pojawił się w czasie największego rozkwitu wspomnianych odtwarzaczy MP3, nie wymaga jednak posiadania iPoda, ani innego odtwarzacza muzycznego – wystarczy komputer odtwarzający pliki MP3 i oprogramowanie pobierające i katalogujące transmisje na podstawie informacji zawartych w publikowanych razem z podcastami plikach RSS (wiele podcastów nie wymaga nawet tego, publikując bezpośrednie linki do plików MP3 na stronach WWW).

Najprościej wytłumaczyć czym jest podcast, porównując go do radia internetowego. Jednak nie jest on nadawny non-stop, jest nadawany najczęściej w formacie plików mp3. Pliki z odcinkami/audycjami pobierasz z interrnetu, dlatego nie jest konieczne abyś byl podłączony do internetu w czasie słuchania. Podcast wykorzystuje dobrodziejstwa RSS’a, dzięki czemu, korzystając z pewnych programów (chyba najlepszy i najbardzej universalny to iTunes, jest w wersji na PC i Mac’a, inne to m.in. iPodder, Podfeeder, oraz polski program Polcaster) możesz na bierząco był informowany o nowych odcinkach i od razu pobrać je na twardy dysk twojego komputera. Dzięki czemu, możesz tworzyć własną listę interesujących cię podcastów, która odpowiada twoim zainteresowaniom. Dodatkowo podcasty są najczęściej za darmo, na wszelakie tematy (komputery, polityka, gotowanie, przyroda, fizyka, media, reklama, niezależna muzyka, itp).

Nazwa wzięła się z połączenia dwóch słów: broadcast (z ang. nadawać) i iPod (przenośny odtwarzacz mp3 Apple). Znaczy to więc tyle, co nadawać na odtwarzacz mp3?. Do słuchania audycji wystarczy Ci sam komputer z dowolnym programem do podcastów lub nawet do zwykłych empetrojek, a jeśli chcesz zabrać audycję ze sobą możesz użyć dowolnego odtwarzacza mp3 (nie musi to być iPod jak sugerowałaby nazwa).

Przydatne linki:
Polski Podcasting - Serwis skupiający polskich podcasterów
Podcastofon.pl – Cykliczne audycje mówiące o najnowszych polskich podkastach Katalog polskich podcastów – Katalog polskich podcastów amatorskich, w bardzo przystępnej formie